GÜNCEL

GÜNCELKredi Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELDünyanın En Pahalı Arabaları 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELZiraat Bankası Sanal Kart Oluşturma: Resimli Anlatım 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELFırsat Maliyeti Nedir? 2024 | Net Anlatım ŞİMDİ OKU
GÜNCELTürkiye Melek Yatırımcı Listesi 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELGelin Arabası Süsleme Fiyatları 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELOto Yıkama Açma Maliyeti 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELPetshop Açma Maliyeti 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELYapay Zeka Mühendisliği: 2024 Tüm Detaylar ŞİMDİ OKU
GÜNCELPara Kazanma Siteleri: Türkiye ve Türkçe Tam Liste 2024 ŞİMDİ OKU
ANASAYFA
parafiks menu
Close
GİRİŞ YAP :)
geri
ileri
PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR.
 PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR...
Ercan Sarıkaya

Ercan Sarıkaya

20 Mar 2024'da Güncellendi.

7 DK OKUMA

360 Kez Okundu.

Sanal Kart Oluşturma: Resimli Anlatım 2024

Sanal kart oluşturma süreci değişen tüketici tercihleri ile birlikte hız kazandı. Özellikle artan e-ticaret harcamaları kart bilgileri güvenliği ihtiyacını hiç olmadığı kadar artırırken, bankalar sanal kart oluşturma teklifleri ile tüketicilerin bu alandaki endişelerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Dijitalleşmenin de etkisi ile hızla bankacılık ürünleri arasındaki popülerliğini artıran sanal kart ise gerek oluşturulması, gerek kullanımı adına pek çok yanıtlanması gereken soruyu beraberinde taşıyor. Peki, sanal kart nedir? Nasıl oluşturulur?

Güvenli Alışveriş Mi Yapmak İstiyorsunuz?
Nasıl Yapılır Öğrenmek Mi İstiyorsunuz?
Peki Tam Olarak Nedir?

Sanal Kart Oluşturma

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart kısaca banka ya da kredi kartlarının dijitalleştirilmiş versiyonları olarak tanımlanabilir. Bu kartlar, herhangi bir fiziksel forma sahip olmayan ve gerçek hesap numarasını her bir harcama için benzersiz bir 16 kod numarası ile koruyan bir bankacılık ürünüdür. Tıpkı fiziksel kartlar gibi son kullanma tarihi, kart numarası ve CVV kodu gibi bilgiler içerir.

Geleneksel banka veya kredi kartlarının sanal versiyonları olan bu kartlar, fiziksel olarak var olmazken içerdiği bilgilerin saklanması için tüketiciye ek bir külfete mal olmaz. Kart oluşturma süreci ile yaratılan bilgiler finansal kuruluşlarca saklanır. Bu sayede tüketici, geleneksel banka veya kredi kartlarında olduğu gibi herhangi bir finansal işlemi gerçekleştirirken kart bilgilerinin çalınma riski ile yüzleşmekten kaçınabilir.

Sanal Kart Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Sanal kart kullanımının artıları hakkında şunları söyleyebiliriz:

  1. Kart limitleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve bankaların belirlediği tutarı aşmamak kaydı ile tüketicinin talep ettiği herhangi bir miktarda belirlenebilir.
  2. Tüketiciler kart bilgilerini paylaşmadan tüm bir harcamalarını güvenle gerçekleştirebilir.
  3. Kartınızı kullanırken bankaların ya da markaların kampanyalarından yararlanılarak herhangi bir hak kaybı yaşanmaz.
  4. Kartınızı oluşturulma süreci mobil ya da internet bankacılığı kanalları üzerinden kolayca gerçekleştirilerek herhangi bir zaman kaybı yaşanmaz.
  5. Kartınızın açılış/kapanış işlemleri kuruluşlar kontrolünde tamamlanarak herhangi bir güvenlik açığına mahal verilmez.
  6. Çeşitli limitlerde oluşturulabilen bu kartlar harcamalara yönelik benzersiz biçimde yaratılabilir.

Sanal Kart Güvenilir Mi?

Sanal kart güvenilirliği bilinen güvenlik önlemlerine uyulduğu takdirde tüketicinin herhangi bir konuda endişelenmesini gerektirmez. Tıpkı fiziki ve ön ödemeli kartlarda olduğu gibi SSL sertifikasına sahip web sitelerini tercih etmeniz ve 3D Secure gibi ek güvenlik önlemlerini atlamamanız halinde alışverişlerinizde kartınızın kullanımı güvenilirdir.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart açılışı finans kuruluşları aracılığı ile gerçekleştirilir. Sanal kart oluşturma taleplerinizi bankalara ya da ön ödemeli kart şirketlerine ileterek sadece basit birkaç adımlık prosedürü takip etmeniz yeterlidir. Bankalar özelinde gitmek gerekirse bir dijital karta sahip olmak için ilgili bankanın banka veya kredi kartına sahip olma şartını yerine getirmeniz halinde bankanızın çevrimiçi işlem kanalları aracılığı ile basit birkaç adımlık işlem basamağını takip ederek kartınızı oluşturabilirsiniz. Örnek olarak Vakıfbank’ı ele alırsak, kartınızı yaratmak için takip etmeniz gereken işlem basamakları aşağıdaki gibidir. Öncesinde bunları da merak edebilirsiniz:

Akbank Sanal Kart Oluşturma
Enpara Sanal Kart Oluşturma

Vakıfbank Sanal Kart Oluşturma

Bankanızın mobil veya internet bankacılığı şubesine giriş yapın.

Sanal Kart Oluşturma

Açılan mobil bankacılık ana sayfasının en altında yer alan ve aşağıdaki ekran görüntüsü ile gösterilen üç çizgili simgeye ait “Tüm İşlemler” menüsüne dokunun.

Sanal Kart Oluşturma

Açılan menüde aşağı inerek “Başvurular” sekmesine dokunun.

Sanal Kart Oluşturma

Başvurular sekmesi altında yer alan “Kartlar” menüsüne gelin ve “Kart Başvuru ve Takibi” sekmesine dokunun.

Sanal Kart Oluşturma

Açılan menüde aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi “Sanal Kart Oluştur” menüsüne giriş yapın.

Sanal Kart Oluşturma

Vakıfbank’ta kartınızın açılış süreci dört adımda tamamlanır. İlk adımda aşağıda gösterildiği gibi “Kart Bilgileri” alanından hangi fiziksel kartınıza kartınızı tanımlamak istediğinizi seçin.

Sanal Kart Oluşturma

İkinci olarak kartınızın “Limit Bilgileri” bölümünü tamamlamanız gerekir. Aşağıdaki görselde kırmızı çerçeve içine alınan alana kart limitinizi girin ve limitlerin hesap kesim tarihindeki değişimine yönelik tercihinizin karşısındaki kutucuğu işaretleyin.

Sanal Kart Oluşturma

Kartınıza bir isim vermek için “Sanal Kart Bilgileri” bölümünü tamamlamanız gerekir. Kartınıza vereceğiniz ismi aşağıda gösterildiği şekilde ilgili alana girin ve “DEVAM” butonuna dokunun.

Sanal Kart Oluşturma

Son adımda kart onayınızı vermeniz istenir. Aşağıdaki gösterilen ekranda kart bilgilerinizi kontrol ederek “ONAYLA” butonuna dokunmaz halinde işlem tamamlanır.

Sanal Kart Oluşturma

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kart kullanımı fiziksel kartlar ile benzerdir. Tüketiciler, fiziksel banka ya da kredi kartları ile yaptıkları tüm dijital harcamalarda olduğu gibi sanal POS’lar aracılığı ile dijital kartlarını kullanabilirler. Sanal kart ile alış veriş yaparken tıpkı diğer fiziksel kartlarda olduğu gibi kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV kodunu ilgili alanlara girmeniz halinde alışverişiniz sonlanır. Kartınıza ait bu bilgilere ise bankanızın mobil bankacılık ya da internet bankacılığından ulaşabilirsiniz.

Sanal Kart ile Neler Yapılabilir?

Sanal kartlar ile yapılabilecekler kartınızın formuna bağlı olarak değişebilir. Çünkü bu kartlar banka kartı için çıkartılabildiği gibi kredi kartları için de yaygın olarak oluşturulur. Bu nedenle özellikle taksitli alışveriş gibi kredi kartı özelindeki bazı işlemler için kartınızın türü önem kazanmaktadır. Bu detayı hatırlatmanın ardından kartınız ile neler yapılabileceğine gelin hep birlikte göz atalım:

  • İnternetten Alışveriş: Sanal POS aracılığı ile internetten alışverişlerinizi kartınız ile ödeyebilirsiniz.
  • Taksitli Alışveriş: Kartınızın desteklemesi halinde tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi sanal kart ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz.
  • QR Kod/Linkle Ödeme: Web sitesinin ödeme altyapısına bağlı olarak kartınız aracılığı ile QR kod ya da linkle ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz.
  • Puan Kazanma: Bankanızın kampanyaları doğrultusunda kartınız ile yapılan harcamalarınıza yönelik puan kazanabilirsiniz.

Sanal Kart Borcu Nasıl Ödenir?

Sanal kart borcunu ödeme işlemi de tıpkı taksitli alışverişte olduğu gibi kartınızın türüne göre farklılık gösterir. Kartın oluşturulduğu banka ya da kredi kartı hesabına bir avans hesabı tanımlanmaması halinde kartta nakit para bulunması halinde alışveriş yapılır ve bu nedenle herhangi bir ekstre borcu ödeme zorunluluğu bulunmaz. Bu kart türlerinde tüketiciler sadece harcama yapacakları tutarları kartlarına aktarmaları halinde kullanabilirler.

Banka kartına bağlı olan sanal kartlarda ise hesap bakiyesinde bulunan harcanabilir bakiye üzerinden kart borcu tahsil edilir. Ayrıca bu bakiye sanal karta aktarılabilir. Sanal kart oluşturma süreci kredi kartına bağlı olarak yapıldıysa borç doğrudan kredi kartı ekstresine yansıtılarak herhangi bir ek ekstre takip etme zorunluluğu doğmaz.

Ercan Sarıkaya - Author

Ercan Sarıkaya

Melek Yatırımcı - Finans Uzmanı - Eğitmen

Sanal Kart Oluşturma: Resimli Anlatım 2024