GÜNCEL

GÜNCELOto Yıkama Açma Maliyeti 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELYapay Zeka İyi Bir Kariyer midir? ŞİMDİ OKU
GÜNCELPara Kazanma Siteleri: Türkiye ve Türkçe Tam Liste 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCEL1200 Kredi Notuna Kredi Çıkar mı? ŞİMDİ OKU
GÜNCELYapay Zeka İş Fırsatları 2024: Gelecek Sizin! ŞİMDİ OKU
GÜNCELÇok Başvuru Kredi Notunu Düşürür mü? 2024 Güncel ŞİMDİ OKU
GÜNCELYapay Zeka Fenomenleri: İlginç Kazanç Yöntemleri 2024 | Galeri ŞİMDİ OKU
GÜNCELDolar İle Para Kazanabileceğiniz İnternet Siteleri: Tüm Liste 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELYeni Evlenenlere Kredi Şartları | Kesin Sonuç 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELSıra Dışı İş Fikirleri ve Kazançları 2024: Yok Artık! ŞİMDİ OKU
ANASAYFA
parafiks menu
Close
GİRİŞ YAP :)
geri
ileri
PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR.
 PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR...
Ercan Sarıkaya

Ercan Sarıkaya

21 Oca 2024'da Güncellendi.

9 DK OKUMA

233 Kez Okundu.

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir yatırımcı sunumu hazırlamak bir girişimin kaderini ellerinde tutan en önemli unsurdur. Bir yatırımcı sunumunda olması gerekenleri iyi bir dil ve etkili bir şekilde ortaya koyabilen girişimciler, etkilemek istediği kitleleri kolayca ikna edebilirler. Mükemmel yatırımcı sunumu hazırlarken faydalanılabilecek programlar da mevcuttur. Bahsi geçen programların da desteğini alarak iyi bir kurgu takip edildiğinde girişimin hayata geçirilmesi için gerekli finansmana ulaşmanın önündeki tüm engeller ortadan kalkabilir. Peki, bir yatırımcı sunumu nasıl olmalı? Yatırımcı sunumu hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Harika Bir Projeniz Mi Var?
Nakit Desteğine Mi İhtiyacınız Var?
Nasıl Başarırsınız?

Türkiye’nin en kapsamlı melek yatırımcı listesi, detayları, yatırımları ve iletişim bilgileri ile harika bir makale okumak isterseniz hemen tıklayınız. Bu liste ile melek yatırımcılara ulaşmak sandığınız kadar zor değil.

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Yatırımcı sunumu hazırlama konusunun püf noktalarına geçmeden önce, bir sunumun nelerden oluştuğunu iyi bilmek gerekir. Sunumunuzla etkilemek istediğiniz yatırımcı kitlesini ne vaat ettiğiniz ve hangi sorunlara çözüm sunduğunuzu iyi anlatmanız, neden sizi seçmeleri gerektiği konusunda ikna etmeniz gerekir. Bu amaç için de sunumuzun bazı soruları iyi yanıtlaması gereklidir. Kısaca bir yatırımcı sunumunda neler olacağı sorusunu gelin hep birlikte şehirlerarası seyahat için geliştirildiği varsayılan bir uygulama üzerinden hep birlikte takip edelim:

Problem

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Problem

Problem, girişimle çözüme kavuşturulması planlanan sorunları ele almalıdır. Sunumda çözümünü hedeflediğiniz sorunları çarpıcı bir şekilde öne çıkartarak neden girişiminize ihtiyaç duyulacağını ortaya koyun!

Çözüm

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Çözüm

Çözüm ise uygulamanızın ele aldığı sorunları getirdiği yenilikçi çözümleri içerir. Bu bölümde girişiminizin tespit ettiğiniz sorunlara nasıl çözümler getirdiği ve varsa sorunlarınız dışında hangi alanlarda kullanılabileceğinin etkili bir özetini çıkarın.

Rakipler

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Rakipler

Rakipler hedeflediğiniz sektördeki rakiplerinizin hakkında bilgiler içermelidir. Bu alanda tüm rakiplerinizi sıralamak yerine sektörü domine ettiğini düşündüğünüz en büyük birkaç rakibinizi tanıtabilirsiniz.

Hedef Pazar

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Hedef Pazar

Hedef pazar neden yatırım almaya değer olduğunu anlattığınız bölümdür. İyi bir fikriniz olması ve aynı zamanda zayıf rakiplere sahip olmanız tek başına yeterli olmaz. Sektörünüzdeki pasta payından ayrıntılı olarak bahsederek büyüme potansiyelinizi ortaya koymalısınız.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Avantaj ve Dezavantaj

Avantaj ve dezavantaj bölümü yeni girdiğiniz pazarda tutunabilir misiniz sorusunun yanıtı olarak yatırımcılarınızın ilgisini çekecektir. Bu alanda uygulamanızın güçlü yönlerini öne çıkarmalısınız. Özellikle rakiplerinize karşı üstün olduğunuz bölümlere dikkat çekmelisiniz. Avantajlarınızı saydığınız kadar dezavantajlarınızı da şeffaf bir şekilde sıralayarak gerçekçi bir girişimci olduğunuz konusunda yatırımcıları ikna edebilmelisiniz.

İş Planı

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - İş Planı

İş planı elde etmeyi hedeflediğiniz geliri ne şekilde kazanacağınızın anlatıldığı bölümünüzdür. Sunumunuzun en can alıcı noktalarından olan bu bölümde yatırımcıya projenizin para yatırmaya değer bir proje olduğunu göstermeniz gerekir. Örneğimizde takip edebileceğiniz gibi blog ve reklam gelirlere nazaran ücretli ortaklıkların asıl gelir kalemi olduğu kolayca fark edilmektedir.

Hedefe Ulaşma

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Hedefe Ulaşma

Hedefe ulaşma bölümünde gelirlerinizi elde etmek adına nasıl adımlar atacağınızı anlatmanız gerekir. Bu bölümde günün trendlerini iyi analiz etmeniz ve hedef kitlenizin nerelerde zaman geçirdiğini iyi bilmeniz önemlidir. Hedef kitlenize sizi daha hızlı buluşturacak yöntemlere bu bölümde yer vererek ikna ediciliğinizi gösterebilirsiniz.

Takım Üyeleri

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Takım Üyeleri

Takım üyeleri projenin ardındaki isimlerin yer aldığı dikkat çekici bir bölümdür. Bu alanda takımınızın kimlerden oluştukları, üyelere ait fotoğraflar ve üyelerin yetkinliklerini ayrıntılı olarak işlemelisiniz.

Basında Biz

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Basında Biz

Basında biz bölümü her yatırımcı sunumunda bulunmayabilir. Eğer girişiminiz herhangi bir basın kanalında yer almışsa bu alanda söz konusu haber ya da tanıtımda geçen en can alıcı cümlelere yer verebilirsiniz.

Finansal Hedefler

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Finansal Hedefler

Finansal hedefler ise yatırımcılara vaat ettiklerinizin bir özetidir. Bu bölümde gelir hedeflerinde yer verdiğiniz her kalemden ne kadar tahmini kazanç hedeflediğinizi belirterek finansal hedeflerinizden yatırımcılara bahsedebilirsiniz.

Teşekkür

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? - Teşekkür

Teşekkür bölümü ile sunumunuzu noktalayabilirsiniz. Bu bölümde yatırımcılara samimi bir teşekkürle birlikte “call to action” yani harekete geçirici bir cümle kullanarak sunumunuzu sonlandırabilirsiniz.

Yatırımcı Sunumu Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yatırımcı sunumu hazırlamanın önemli noktaları basit bir sununun ötesine geçmenizi sağlar. Hedefiniz mükemmel yatırımcı sunumu ile kitleleri etkilemekse aşağıda paylaşılan önerilere göz atın!

İyi Bir Sunum Girişi Hazırlayın

İyi bir sunum girişi yatırımcı nezdinde iyi bir izlenim yakalamak önemlidir. Araştırmaların gösterdiğine göre yatırımcılar, kararlarını sunumun ilk 30 saniyesinde vermeye meyillidir. Bu bölümde ilgiyi üzerinize çekmeyi başarır ve güzel bir giriş hazırlığı ile anlatacağınız şeylerin en önemli yönlerini verebilirseniz başarınızı önemli ölçüde garanti altına alabilirsiniz.

Çözüm Sunduğunuz Problemleri Öne Çıkarın

Çözülen sorunlar projenizi nasıl bir gelecek beklediğini ortaya koyar. Yeni girişiminiz ile gerçekten sorun teşkil eden alanlara mı yöneldiniz ya da projeniz sürekli artan sorunlara mı çözüm sunuyor gibi sorular her yatırımcının aklındadır. “Yatırım yapılabilir” onayı almak için gerçekten sorun teşkil eden problemlere eğilmeniz ve bunu yatırımcıya iyi aktarabilmeniz girişiminizin başarı anahtarını elinde tutar.

Rakiplerinizden Güçlü Yönlerinizi Ortaya Koyun

Rakiplere göre güçlü yönleriniz sektörde başarılı olup olamayacağınız noktasında yatırımcıların ilgisini çekecek en önemli noktaların başında gelir. Pek çok yatırımcı tercihen “rakipsiz” alanlara yönelmek istese de günümüzde her sektörde güçlü girişimlerin bulunduğunu kabul etmek gerekir. Bu nedenle neden yatırımcıların rakiplerinizden herhangi birisini değil de sizi seçmeleri gerektiği sorusunun yanıtını verdiğinizden emin olun!

Müşteri Potansiyelinizi Gözler Önüne Serin

Hedef kitlenin ortaya çıkartılması gerçekten potansiyel taşıyıp taşımadığınız sorusunun yanıtını içinde taşır. Bol rakamlı ve gerçekten yatırımcıların iştahını kabartacak bir Pazar büyüklüğü ortaya koyabilirseniz, yatırımcılar da bu büyüyen sektörde yer almak için birbirleri ile yarışacaktır!

Gerçekçi Bir Yol Haritası Çizin

Yol haritası projenizin gerçekleşme serüveni hakkında yatırımcıları aydınlatmalıdır. Bu bölümde ayağınız yere basmalı, hedeflerinize sizi ulaştıracak gerçekçi adımları atacağınıza tüm finansman sahiplerini inandırmalısınız. Ne kadar finansman ihtiyacınız var? Bu finansmana eriştiğinizde girişiminiz hayata geçecek mi? Bu ve benzer sorulara yanıt veren gerçekçi bir yol haritası çizerek projenizin kaderini şekillendirin!

Slayt Okunabilirliğine Önem Verin

Slaytların okunabilirliği yatırımcı ilgisini canlı tutar. Daha net ve dikkat çekici hale getirilen slaytlara yatırımcıların ilgisi artarken, vermek istediğiniz mesajları da kolay bir şekilde dinleyicilere aktarabilirsiniz. Bu bölümde resim ve grafik kullanmanız, okunabilir yazı fontları ve karakter büyüklükleri seçmeniz, maddeleme kullanmanız ve simgelerin gücünden faydalanmanız tavsiye edilir.

Harekete Geçirici Mesaj Kullanın

Harekete geçiren mesajlar dijital pazarlamanın sihirli cümlesidir. İyi bir sunumun ardından yatırımcıların son kararlarını vermeleri için teşvik edici bir mesaj ile sunumu tamamlamanız halinde, tüm anlattıkların etkisini birkaç kat artıracağınızdan emin olabilirsiniz!

Yatırımcı Sunumu Hangi Programlar İle Hazırlanabilir?

Yatırımcı sunumu hazırlarken kullanılabilecek programlar sunumuzun etkisini artırır. Bilgileri de daha kolay paylaşmanıza olanak tanıyan bu programlar, yatırımcı sunum şablonları ile işinizi çok daha kolay hale getirir. Ayrıca hazırlığınıza profesyonellik de katarak iyi bir izlenim elde etmenize olanak tanıyacak mükemmel yatırımcı sunumu hazırlayabilmeniz adına kullanabileceğiniz programlar şu şekilde örneklendirilebilir:

  1. Power Point
  2. Google Slaytlar
  3. Canva
  4. Showpad
  5. Slideshare
Ercan Sarıkaya - Author

Ercan Sarıkaya

Melek Yatırımcı - Finans Uzmanı - Eğitmen

Mükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır?