GÜNCEL

GÜNCELKredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Puanını Düşürür mü? 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELKiralık Kasa Ücretleri ve Fiyatları 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELYeni İş Fikirleri | Yaratıcılık ve Yüksek Kazanç ŞİMDİ OKU
GÜNCELİngiltere Şirket Kurulumu 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELİnternetten Vergi Borcu Sorgulama 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELYapay Zeka ile Logo Tasarımı: 2024 Akıl Almaz Sonuçlar ve Püf Noktaları ŞİMDİ OKU
GÜNCELİnternetten Ceza Borcu Sorgulama: Resimli Anlatım 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELElon Musk: Nasıl Başardı? ŞİMDİ OKU
GÜNCELKredi Notu: Tüm Detaylar 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELFırsat Maliyeti Nedir? 2024 | Net Anlatım ŞİMDİ OKU
ANASAYFA
parafiks menu
Close
GİRİŞ YAP :)
geri
ileri
PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR.
 PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR...
Ercan Sarıkaya

Ercan Sarıkaya

20 Mar 2024'da Güncellendi.

8 DK OKUMA

181 Kez Okundu.

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama: Resimli Anlatım 2024

Ceza borçları online görüntüleme işlemleri tamamlanan dijital dönüşüm ile birlikte alternatifli olarak TC kimlik numarası ya da araç plakası ile yapılabiliyor. Başta e-Devlet olmak üzere Dijital Vergi Dairesi aracılığı ile ceza borçları öğrenilerek, borcun ödemesine dair işlemler yürütülebiliyor. İnternetten ceza borcu sorgulama işlemi için Vergi Dairesi dijital şubesini kullanabilirsiniz. İşte detaylar!

İndirimli Ceza Borçları Ödeme
Online Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme

Bilmediğiniz Cezalarınız Mı Var?

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama İşlemleri

İnternetten ceza borcu sorgulama ve ödeme yapmak için lütfen sırası ile ilgili işlemleri takip ediniz. Takıldığınız noktalarda resimli anlatım size rehberlik edecektir.

Digital Vergi Dairesi Giriş ve Hızlı Ödeme

Digital Vergi Dairesi adresine tıklayarak “Dijital Vergi Dairesi” ana sayfasına erişim sağlayın.

Açılan ana sayfanın alt bölümlerinde yer alan ve aşağıda paylaşılan “Hızlı Ödeme” menüsünü kullanarak hangi ceza borcunu sorgulamak istediğinizi seçin. Seçim için ilgili borcun üzerine tıklamanız yeterlidir.

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama Anasayfa

TC Kimlik ve Plaka İle İnternetten Ceza Borcu Sorgulama

Sorgulama işleminin nasıl yapılacağının anlaşılması adına örnek olarak yukarıda paylaşılan menüde “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” hizmetine giriş yaptığınızda karşınıza iki seçenek çıkar. “MTV/TPC Ödeme” ya da Beyanlı veya Tutanak-Seri Sıra No ile TPC Ödeme” olarak iki farklı yolla sorgulama yapabileceğiniz size hatırlatılır. İlk olarak plakadan trafik cezası sorgulama yani “MTC/TPC Ödeme” işlemini ele alalım.

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama MTV TPC

Yukarıdaki ekranda paylaşıldığı şekilde kahverengi çerçeve içine alınan bölüme TC kimlik numaranızı, yeşil çerçeve içine alınan bölüme araç plakanızı, turuncu çerçeve içine alınan bölüme tescil tarihini ve lacivert çerçeve içine alınan bölüme sahiplik belgesi tarihini girin. Açık mavi çerçeve ile gösterilen alandan özel plaka bilgisi seçimini yapmanın ardından güvenlik kodunu girin ve kırmızı çerçeve içine alınan “SORGULA” butonuna tıklayarak plakadan araç trafik cezası sorgulamasını yapabilirsiniz.

Sorguladığınız borçları kredi kartınız veya daha güvenli olmasını isterseniz sanal kartınız ile anında ödeyebilirsiniz. Sanal kart güvenlik açısından seçilmesi gereken harika bir alternatiftir. Sanal kart oluşturma konusunda detaylı bilgi almak isterseniz lütfen içeriğimize göz atın.

Beyanlı veya Tutanak-Seri Sıra No ile İnternetten Ceza Borcu Sorgulama

İkinci olarak tarafınıza gönderilen tutanak aracılığı ile trafik cezanızı sorgulayarak borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bunun için “Beyanlı veya Tutanak-Seri Sıra No ile TPC Ödeme” sekmesine geçiş yapın.

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama Tc Plaka

Açılan işlem sekmesinde “Sorgulama Türü” hangi bilgilerin gerektiğinin belirlenmesi adına önemlidir. Bu bölümde internette ceza borcu sorgulama için TC kimlik numaranızı ya da araç plakanızı kullanabilirsiniz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği şekilde kahverengi çerçeve içine alınan bölümde ilgili seçimi yapmanın ardından yaptığınız seçim doğrultusunda lacivert çerçeve içine alınan bölüme bilgi girişini yapın. Mor çerçeve içine alınan bölüme trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarasını, yeşil çerçeve içinde gösterilen alana ceza tebliğ tarihini ve son olarak güvenlik kodu girişini yaparak “Sorgula” butonuna tıklamak sureti ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Trafik cezanızı, idari para cezasının uygulandığı tarihten itibaren ilk 15 gün içinde tamamlarsanız, %25 oranında bir erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. İndirimli ödeme sırasında ceza makbuzunuzun yanınızda olduğundan emin olun! Vergi daireleri vezneleri aracılığı ile kısa sürede ödemenizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Aracılığı İle İnternetten Ceza Borcu Sorgulama

E-Devlet üzerinden ceza sorgulama işlemleri yine araç trafik cezası için yapılabilir. Adınıza kayıtlı araçlar için yapılacak sorgulama işleminin detayları ise şu şekildedir:

E-devlet trafik cezası sorgulama ve ödeme adresi aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetleri altında yer alan “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme” sayfasına erişim sağlayın.

İşleme devam edebilmek için aşağıda gösterildiği şekilde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiş yapın.

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama E-devlet

Açılan kimlik doğrulama sayfasında tercihinize bağlı olarak e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik Kartı ya da İnternet Bankacılığı ile giriş gerçekleştirebilirsiniz. Eğer PTT şubelerinden e-Devlet şifrenizi aldıysanız aşağıda gösterildiği gibi TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi ilgili alanlara girerek kimlik doğrulama adımını tamamlayabilirsiniz.

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama E-devlet Giriş

Kimlik doğrulama sonrası açılan ekranda sizi “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme” uygulamasına yönlendirme için gerekli buton karşılar. Aşağıda gösterildiği gibi “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama E*devlet Uygulama

Açılan uygulama ekranında Vergi Dairesi bazında borç sorgulaması yaparak borcunuz olması halinde yine ilgili ekrandan ödeme yapabilirsiniz. Aşağıda paylaşılan ekran görüntüsünden takip edilebileceği gibi sırası ile soldaki menüde “ÖDEME VE BORÇ İŞLEMLERİ” menüsü üzerine gelin ve açılan yan menüde “7143 Sayılı Kanun Kapsamında Ödeme İşlemleri” menüsü üzerine gelerek açılan yeni menüde “Vergi Dairesi Bazında Borç Bilgileri” sekmesine giriş yaparak internetten ceza borcu sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri E-devlet aracılığı ile yaklaşık 4-5 dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz.

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama Ödeme Ve Borçlar

Mesaj (SMS) İle Ceza Borcu Sorgulama

Trafik cezalarını kontrol etmek için online platformlar dışında bir alternatif olarak, mesaj göndererek de bu işlemi yapabilirsin. Aracının,

PLAKA (boşluk) KAYIT TARİHİ (boşluk) TC KİMLİK NUMARASI

içeren bir mesajı 1189 numarasına göndererek, aracına ait mevcut cezalar hakkında bilgi alabilirsin. Ayrıca, trafik cezasının detaylarına ve son ödeme tarihine ulaşmak isterseniz,

“TCP AYRINTI”

yazıp yine aynı numaraya göndereceğin bir mesajla bu bilgilere ulaşabilirsin. Bu hizmetin maliyeti, kullandığın GSM operatörüne göre farklılık gösterecektir.

Mobil Bankacılık İle İnternetten Ceza Borcu Sorgulama

İnternet bankacılığı kullanarak da trafik cezası sorgulama işlemini yapabilirsin. Kredi kartını aldığın bankanın internet sitesine veya mobil uygulamasına şifreni girerek giriş yap. Ardından “ÖDEME” bölümüne geçip, trafik cezası olup olmadığını kontrol edebilirsin. Bu yöntem, trafik cezalarını hızlı ve kolay bir şekilde sorgulamak için etkili bir yol sunar.

Sıkça Sorulan Sorular

Trafik Cezalarında Peşin Ödeme Avantajı Nedir?

Eğer trafik cezası nedeniyle biriken borçlarını yapılandırıp peşin olarak ödemeyi tercih ederseniz, cezanın toplam miktarında %25’e kadar indirim kazanabilirsiniz. Bu, trafik cezası borçlarını daha az bir maliyetle kapatmanızı sağlayarak önemli bir maddi avantaj sunar.

Trafik Cezası İçin Erken Ödeme Periyodu

Trafik cezasının erken ödeme süresi, ceza tebliğinden itibaren ilk 15 gün içerisindedir. Eğer ceza, sürücüye doğrudan okunarak tebliğ edilmişse, bu süreç cezanın okunduğu tarihten başlar. Eğer doğrudan tebliğ edilmemişse, ceza evrakının sürücünün adresine ulaştığı tarih itibariyle 15 günlük erken ödeme süreci başlar. Bu süre içinde cezanın ödenmesi, indirimli bir ödeme imkanı sağlar.

Trafik Cezasının Erken Ödemesi Nerede Yapılır?

Trafik cezasının erken ödemesi için birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu ödemeleri e-Devlet, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), anlaşmalı bankalar, Vergi Daireleri vezneleri veya PTT şubeleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu kanalların her birinde, erken ödeme yaparak indirimden yararlanma imkanınız vardır.

Ercan Sarıkaya - Author

Ercan Sarıkaya

Melek Yatırımcı - Finans Uzmanı - Eğitmen

İnternetten Ceza Borcu Sorgulama: Resimli Anlatım 2024