GÜNCEL

GÜNCELHerşeyi Üç Kat Daha Hızlı Öğrenme. İş Hayatında Fark Yaratın! ŞİMDİ OKU
GÜNCELYeni Evlenenlere Kredi Şartları | Kesin Sonuç 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELYapay Zeka İş Fırsatları 2024: Gelecek Sizin! ŞİMDİ OKU
GÜNCELİş Bankası Sanal Kart Oluşturma 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELNe Satarak Para Kazanabilirim? 2024 Uzman Olmanıza Gerek Yok! ŞİMDİ OKU
GÜNCELYeni İş Fikirleri | Yaratıcılık ve Yüksek Kazanç ŞİMDİ OKU
GÜNCELTürkiye Melek Yatırımcı Listesi 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELFaturalı Hatta Kredi 2024: Resimli Anlatım ŞİMDİ OKU
GÜNCELYapay Zeka Mühendisliği: 2024 Tüm Detaylar ŞİMDİ OKU
GÜNCELNasıl Marka Olunur? 2024 Standartları, Yaratıcılık ve Vizyon ŞİMDİ OKU
ANASAYFA
parafiks menu
Close
GİRİŞ YAP :)
geri
ileri
PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR.
 PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR...
Ercan Sarıkaya

Ercan Sarıkaya

20 Mar 2024'da Güncellendi.

5 DK OKUMA

151 Kez Okundu.

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama 2024

İnternetten vergi borcu sorgulama için iki alternatif yol mevcuttur. Doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait “Dijital Vergi Dairesi” üzerinden sorgulama yapılabildiği gibi e-Devlet’ten vergi borcu öğrenilebilir.

Vergi Borçlarınızı mı Merak Ediyorsunuz?
İnternetten Güvenli Vergi Ödemesi
Vergi Yapılandırmaları

“İnternetten Ceza Borcu Sorgulama” başlıklı yazımızda ilginizi çekebilir…

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama: Dijital Vergi Dairesi

İnternetten vergi borcu sorgulama işlemi için ilk seçenek olarak GIB Resmi Sitesi bağlantısına tıklayarak “Dijital Vergi Dairesi” ana sayfasına giriş yapın.

Açılan sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ve aşağıda kırmızı çerçeve içinde gösterilen “Kullanıcı Girişi” düğmesine tıklayın.

İnternetten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır Giriş

Açılan giriş sayfası yardımı ile TC kimlik no ile vergi borcu sorgulama yapılabilir. Aşağıdaki ekranda gösterildiği gibi TC kimlik numaranızı, vergi kimlik numaranızı ya da kullanıcı kodunuzu kahverengi çerçeve ile gösterilen alana girin. Yeşil çerçeve ile gösterilen alana Dijital Vergi Dairesi şifrenizi girin ve mor çerçeve ile gösterilen doğrulama kodunu girmenin ardından kırmızı çerçeve ile gösterilen “Giriş Yap” düğmesine tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz mavi çerçeve içine alınan bölümü kullanarak e-Devlet ile vergi dairesi sistemine giriş yapabilirsiniz. Yine kayıt işlemleri için turuncu çerçeve ile gösterilen butonu kullanabilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır Giriş TC

Açılan sayfanın üst bölümünde yer alan ve aşağıda gösterilen bilgilendirme kutucukları, vadesi geçmiş ve vadesi gelmemiş vergi borçlarınıza ilişkin bilgileri içerir. Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşmanız halinde vergi borcunuz olmadığını düşünebilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır Borçlar

Dilerseniz teyit amacı ile güncel vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Aşağıda gösterildiği gibi ana sayfanın solunda yer alan menüde “Sorgulamalar / Doğrulamalar” sekmesine tıklamanız ardından açılan menüde “Sık Kullanılan İşlemler” altında yer alan ve aşağıda turuncu çerçeve ile gösterilen “Borç Ödeme ve Detay” sekmesine giriş yaparak vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır Borç Ödeme Detay

Yukarıdaki sorgulamayı yapmanız halinde borcunuz yok ise sizi aşağıda paylaşılan ekran karşılar. Eğer borcunuz var ise bu alanda borç bilgisi ve ödemeye yönelik takip edilecek işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Borcunuzun karşısında yer alan ilgili bölümü kullanarak kredi kartı ya da farklı bir ödeme yöntemini kullanarak vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama: E-devlet

İnternetten vergi borcu sorgulama için e-Devlet’te yapılacak işlemler ise sırası ile aşağıda sizler için paylaşılıyor:

E-devlet vergi borcu sayfasına giriş yaparak Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası altında yer alan “Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme” hizmet sayfasına doğrudan erişim sağlayabilirsiniz.

İşleme devam edebilmek için kimlik doğrulamayı tamamlamanız gereklidir. Kimlik doğrulama için aşağıdaki ekran görüntüsünde işaret edildiği gibi “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak e-Devlet giriş sayfasına yönlendirme işlemini başlatabilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır E-devlet

E-Devlet Kapısı giriş işlemi için beş farklı kimlik doğrulama yöntemi bulunmaktadır. Kimlik doğrulama için e-Devlet şifrenizi, mobil veya elektronik imzanızı, T.C. kimlik kartınızı ya da İnternet Bankacılığı hizmetlerinizi tercih edebilirsiniz. E-Devlet şifresi ile işleme devam etmek için aşağıda gösterildiği gibi ilk açılan ekranda ilgili alanlara TC Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek, “Giriş Yap” butonuna tıklayın. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesini ziyaret ederek şifrenizi ücreti karşılığında alabilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır E-devlet Giriş

Sorgulama sonucu borcunuz yok ise sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılar. Eğer vergi borcunuz var ise verilen link ile giriş yaptığınızda otomatik olarak borç bilgisine ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız borcunuzu yine borç bilgisinin yanında yer alan ödeme menüsü aracılığı ile kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır E-devlet Borç

“Toplam Borçlar” sekmesi aktifken “Borç bilgisi bulunamamıştır” yazısı görüntülense de yine de güncel borçlarınızı sorgulamanızı tavsiye ederiz. Aşağıdaki ekran görüntüsünden takip edilebileceği gibi “Güncel Borçlar” sekmesine geçiş yaparak internetten vergi borcu sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Sonuç

İnternetten vergi borcu sorgulamanın iki temel yolu inceledik. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Dijital Vergi Dairesi” ve e-Devlet portalı. Dijital Vergi Dairesi, kullanıcıların TC kimlik no, vergi kimlik no veya kullanıcı kodları ile giriş yaparak vergi borçlarını sorgulamalarına olanak tanır. E-devlet portalı ise, çeşitli kimlik doğrulama yöntemleri kullanarak vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemlerini kolaylaştırır. Her iki yöntem de, kullanıcılara vergi borçlarını kolayca sorgulama ve ödeme imkanı sunarak, vergi işlemlerinin dijitalleşmesinde önemli bir adımı temsil etmektedir.

Ercan Sarıkaya - Author

Ercan Sarıkaya

Melek Yatırımcı - Finans Uzmanı - Eğitmen

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama 2024