GÜNCEL

GÜNCELYapay Zeka Coinleri Listesi: En İyiler 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELŞahıs Şirketi Açma Maliyeti 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELFırsat Maliyeti Nedir? 2024 | Net Anlatım ŞİMDİ OKU
GÜNCELYeni İş Fikirleri | Yaratıcılık ve Yüksek Kazanç ŞİMDİ OKU
GÜNCELYeni Evlenenlere Kredi Şartları | Kesin Sonuç 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELMükemmel Yatırımcı Sunumu Nasıl Hazırlanır? ŞİMDİ OKU
GÜNCELSpor Salonu Açma Maliyeti 2024 | Kapsamlı Analiz ŞİMDİ OKU
GÜNCELKredi Çekmek için Kredi Notunuzun Kaç Olması Gerekir? 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCELZiraat Bankası Sanal Kart Oluşturma: Resimli Anlatım 2024 ŞİMDİ OKU
GÜNCEL1200 Kredi Notuna Kredi Çıkar mı? ŞİMDİ OKU
ANASAYFA
parafiks menu
Close
GİRİŞ YAP :)
geri
ileri
PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR.
 PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR... PARAFIKS ASLA BİR YATIRIM TAVSİYE ARACI DEĞİLDİR! KAPSAMLI BİR PARA KAZANMA REHBERİDİR! AKADEMİK ALT YAPILARA, DENEYİMLERE VE BİLGİYE DAYANIR...
Ercan Sarıkaya

Ercan Sarıkaya

20 Mar 2024'da Güncellendi.

11 DK OKUMA

375 Kez Okundu.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

Kredi başvuru süreci özellikle ilk kez krediye başvuran ya da daha önce aldığı ret yanıtının nedenini tam olarak araştırmamış tüketiciler için zorlu olabiliyor. Çünkü bu süreçte başvuru prosedürleri, istenen belgeler ya da başvurulan limit noktasında bazı önemli detayların yer alması, acil nakde ihtiyacı olan pek çok tüketicinin finansmana erişimi önünde teşkil edebiliyor.

Kredi Mi Almak İstiyorsunuz?
En Yüksek ve Uygun Kredi Hangisi?
Kesin Sonuç Nasıl Alınır?

Gelişen teknoloji ile birlikte dijital bankacılık hizmetlerinin çeşitlendirilmesi, kredi başvurusu işlemlerini önemli oranda basitleştirdi. Peki, tüm bu değişimin etkisinde nakde sıkışanlar krediye nasıl başvurmalı? Bankalara ihtiyaç, konut ya da taşıt kredi başvurusunda bulunurken nelere dikkat edilmeli?

Kredi çekmek için kredi notunuz kaç olmalı? Öğrenmek için tıklayınız.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Başvurusu Hangi Yollar İle Yapılır?

Kredi başvurusunda izlenebilecek yollar her bankanın hayata geçirdiği mobil ve internet şubeleri aracılığı ile çeşitlendirildi. Halen kimi krediler için ilgili hizmetler sadece ön başvuru için kullanılabilse de günümüzde bir tüketici bankalara kredi talebini aşağıdaki yollarla iletebilir:

 1. Banka şubeleri
 2. Banka web sitesi
 3. Bankaların internet/mobil bankacılık uygulamaları
 4. Banka ATM’leri
 5. Telefon bankacılığı hizmetleri

Banka Şubesinden Kredi Başvurusu

Banka şubeleri üzerinden kredi başvuruları halen önemli bir tüketici kitlesince sıkça kullanılmaktadır. Banka şubelerine bizzat ziyareti gerektiren bu süreçte ilk olarak tüketicinin krediye uygunluğu kontrol edilir ve onaylanan limit ardından gerekli belgelerin teslimi ve sözleşme onayı ardından kredi kullanım sürecine geçilir. Bankalar, kredi vermek isteyen tüketicilerin öncelikle müşterisi olmalarını talep etmektedir. Hesap açılış işlemleri ile vakit kaybedilmek istenmemesi halinde ise halihazırda müşterisi olunan bankalar aracılığı ile kredi talepleri iletilebilir.

Müşterisi olduğunuz bankanın herhangi bir şubesi üzerinden kredi başvurusunda bulunabileceğiniz gibi bu süreçte size en yakın şubeyi tercih etmek isteyebilirsiniz. Bir bankanın en yakın şubesinin neresi olduğunu ise ilgili bankaya ait web sitesi üzerinden kolayca tespit edebilirsiniz. Örnek olarak Ziraat Bankası’nı ele alırsak, en yakın Ziraat Bankası şubesini adresine aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz:

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu

Ziraat Bankası web sitesine erişim sağlayın.

Ana sayfada aşağı inerek “Bize Ulaşın” menüsü altında yer alan ve aşağıda gösterilen “Şube & ATM’ler” sekmesine giriş yapın.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - Ziraat Bankası

Açılan sayfada aşağıdaki ekran görüntüsünden takip edilebileceği gibi “Şube” menüsü önündeki onay kutucuğunu işaretlemenin ardından ikamet ettiğiniz şehri ve ilçeyi seçmeniz halinde, haritaya otomatik olarak banka şubesine ait konum bilgisi eklenir.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - Ziraat Bankası

Banka şubesini gösteren konuma tıklamanız halinde şubeye ait açık adres bilgisine ulaşabilirsiniz.

İnternetten Kredi Başvurusu

İnternetten krediye başvurmak için arzu ettiğiniz bankanın web sitesi veya uygulaması üzerinden işlem yapabilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankanın dışında kalan herhangi bir banka için bu süreç ön onay aşaması olarak ele alınabilirken, aldığını ön onay sonrası sizlerden banka şubesini ziyaret etmeniz istenebilir. Örnek olması adına İş Bankası’nı ele alırsak, internetten İş Bankası’na kredi başvurunuzu aşağıda anlatıldığı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İşbankası Kredi Başvurusu

İş Bankası web sitesine erişim sağlayın.

Açılan ana sayfanın orta kısımlarında yer alan ve aşağıda ekran görüntüsü paylaşılan menüde ilgilendiğiniz kredi türü üzerine tıklamanız sonrası açılan alt menüde “Hemen Başvur” sekmesine giriş yapın.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - İş Bankası

Açılan yeni “Hızlı Kredi – Başvuru” sayfasında aşağıda gösterildiği gibi ihtiyacınız olan kredi tutarını, kaç taksitle ödemek istediğinizi ve ilk taksit ödeme tarihini belirleyerek “Hemen Başvur” butonuna tıklayın.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - İş Bankası

Başvuruya devam etmeniz için sizden bazı bilgileriniz istenir. Aşağıda gösterildiği gibi TC kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı, doğum tarihini ve aylık net gelirinizi girmenin ardından doğrulama kodunu ilgili alana girin ve onay kutucuğunu işaretleyerek “Devam Et” butonuna tıklayın.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - İş Bankası

Cep telefonunuza gelen SMS kodunu ilgili alana girerek “Devam Et” butonuna tıklamanız halinde başvurunuz tamamlanır.

Kısa bir değerlendirme süreci sonrasında telefonunuza gelen kredi onay mesajı ardından İş Bankası şubesine giderek gerekli belgeleri teslim etmeniz ardından kredinizi kullanabilirsiniz.

Mobil/İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Başvurusu

Dijital bankacılık kanallarından krediye başvurular müşterisi olduğunuz bankalar aracılığı ile kolayca tamamlanabilir. Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı şubesi ya da mobil bankacılık uygulaması aracılığı ile başvurduğunuz kredinin onayını almanın ardından çekmek istediğiniz tutar sadece saniyeler içerisinde hesabınıza yansır. Mobil veya internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu sürecinin nasıl işlediğine yönelik takip etmeniz gereken işlem adımları aşağıda Vakıfbank örneği ile sizlere aktarılıyor.

Vakıfbank Kredi Başvurusu

Vakıfbank Mobil uygulamasını çalıştırın.

Mobil bankacılık şifrenizi aşağıda gösterildiği gibi ilgili alana girerek Vakıfbank mobil giriş işlemini tamamlayın.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - Vakıfbank
 • Ekranın en sağ alt köşesinde yer alan ve üç çizgi ile simgelenen “Tüm İşlemler” sekmesine dokunun.
Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - Vakıfbank

Açılan menünün ortalarında yer alan ve aşağıdaki ekran görüntüsünde kırmızı çerçeve içine alınan “Kredi İşlemleri” menüsüne giriş yapın.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - Vakıfbank

Başvurmak istediğiniz kredi tipi üzerine dokunun.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - Vakıfbank

Aşağıda gösterildiği gibi çekmek istediğiniz kredi tutarını, vade sayısını ve kampanya tipini belirleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - Vakıfbank

Banka ATM’lerinden Kredi Başvurusu

Bankamatikten krediye başvurma seçeneği bankalarca sunulan opsiyonlar arasında yer alıyor. Müşterisi olduğunuz bankanın ATM’sini kullanarak acil nakit ihtiyaçlarınız için hızlıca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kullanacağınız bankamatiğin adresini ise yine en yakın şube bilgisinde olduğu gibi ilgili bankanın web sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Örnek olması açısından Yapı Kredi en yakın ATM bilgisi üzerinden işlemin detaylarını takip edebilirsiniz.

Yapıkredi Bankası Kredi Başvurusu

Web ya da mobil tarayıcınızı kullanarak Yapıkredi Bankası websitesine giriş yapın.

Ana sayfanın en üst kısmında yer alan ve aşağıda gösterilen “Şube ve ATM’ler” sekmesine giriş yapın.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - YapıKredi

Açılan sayfada aşağıda gösterildiği gibi “ATM” kutucuğunu işaretlemenin ardından il ve ilçe seçimi yapmanız ardından “ARAMA YAP” butonuna tıklayarak adres bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır - YapıKredi

Telefonla Kredi Başvurusu

Telefon üzerinden kredi başvuruları yine bankaların müşteri hizmetleri ya da çağrı merkezleri aracılığı ile kullanıma sundukları bir başvuru yöntemidir. Bu başvuru yönteminde bankanın çağrı merkezine ulaşarak sesli menüyü takip etmeniz halinde ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi başvurunuzu iletebilirsiniz. Telefonla kredi başvurusunda bulunabilmeniz adına aşağıda bankaların müşteri hizmetleri telefon numarası tablo halinde sizlerle paylaşılıyor:

Sıra NoBankaÇağrı Merkezi No
1Ziraat Bankası0850 258 0000
2Vakıfbank0850 222 0724
3Halkbank0850 222 0400
4Türkiye İş Bankası0850 724 0724
5Garanti BBVA444 0 333
6Akbank0212 444 2525
7Yapı ve Kredi Bankası444 0 444
8Türk Ekonomi Bankası (TEB)0850 200 0666
9ING0850 222 0 600
10QNB Finansbank0850 222 0900
11Enpara.com0850 222 3663
12HSBC0850 211 0111
13Fibabanka444 8 888
14Burgan Bank0850 222 8 222
15Alternatif Bank444 00 55 – 0850 225 0055
16Şekerbank0850 222 7878
17Odeabank444 8 444
18Aktif Bank0850 724 3050
19Anadolubank0850 222 5550

Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Krediye başvuruda istenen şartlar banka özelinde değişebilirken genellikle tüketicilerden asgari şu şartları yerine getirmeleri talep edilir.

Kredi Notu

Kredi başvurusunda bulunurken kredi skorunun riskli düzeyin üzerinde olması gereklidir. Başvuru öncesinde Findeks kredi notu sorgulama yapılarak güncel kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrenmek ve tüm gerekli detaylar için makalemizi okuyabilirsiniz.

Aylık Düzenli Gelir

Bankalar, kredilerin geri ödemelerinin yerine getirilmesi adına müşterilerden düzenli bir gelir talep ederler. Aylık maaş, faiz ya da kira geliri gibi düzenli bir nakit akışınız olması halinde banka tarafından bunun ispat edilmesi talep edilir.

Mevcut Borç Ödeme Alışkanlığı

Halk arasında “Kırmızı kalem çekilmesi” olarak bilinen ve takibe düşmüş borçların varlığı kredi başvuruları için olumsuzdur. Bu nedenle herhangi bir yasal takibe düşmüş borcunuzun olmaması halinde kredi başvurunuz onay alabilir.

Kredi Kullanım Amacı

Özellikle taşıt ve konut kredisi gibi ipotek gerektiren krediler için kredi kullanım amacınız önemlidir. Bankalardan kullanım amacınız dışında kredi talep etmeniz halinde ret yanıtı duymanız olasıdır.

Kredi Başvurularında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kredi başvurularında istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kimlik belgesi
 2. İkametgah ya da son aylara ait abonelik faturası
 3. Gelir belgesi
 4. Kredi başvuru formu
 5. Onaylı kredi sözleşmeleri
 6. Gerekli hallerde diğer belgeler (İpotek tesis belgesi, kefil belgeleri, vb.)

Kredi Onay Süreci Nasıl İşler?

Kredi onay süreci gelişen teknoloji ile birlikte hızlandı. Bu sürece ilişkin merak edilenler aşağıda sırası ile sizlerle paylaşılıyor:

Ön Onay

Başvuru ile başlayan bu aşamada banka, diğer bankaların da yer aldığı sistem üzerinden sizin kredi skorunuz ve diğer ödeme alışkanlıklarınızı takip eder. Ayrıca banka bu süreçte gelirinize yönelik sunduğunuz belge ile birlikte onaylanan kredi limitini tespit eder.

Kredi Onayı

Limitinizin de onay alması ardından bankanın belirlediği vade ve faiz oranı gibi detayları kabul etmeniz halinde kredi onayınız alınır.

Kredi Sözleşmelerinin İmzalanması

Onay alınan kredi sonrası size sunulan kredi sözleşmelerini tamamlamanız istenir. Bu süreçte ilgili sözleşmeleri imzalamanız gerekir.

Kredi Geri Ödemesi

Onaylanan ve kullanılan kredi ardından belirlenen tarihlerde kredi geri ödemeleriniz yapılır.

Krediye Başvururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi başvurularında dikkat edilecek hususlar mevcut başvurunuzun ya da ilerleyen günlerdeki ihtiyaçlarınıza yönelik kredi kullanma taleplerinizin olumlu yanıt almasına yönelik bazı püf noktaları içerir. Aşağıda sıralanan püf noktalara dikkat etmeniz halinde kredi başvurusu ilettiğiniz bankadan olumlu yanıt alma olasılığınızı yükseltebilirsiniz:

 1. Başvuru öncesi kredi notunuzu öğrenin. Eğer düşük bir kredi notuna sahipseniz skorunuzu artırmak adına neler yapabileceğinizi araştırmaya başlayın!
 2. Kredi limitinizi gelirinize uygun belirleyin. Bütçenizi aşan kredi başvuruları ret yanıtı alarak size zaman kaybettirmenin yanında ilerleyen süreçler için de olumsuz bir imaj yaratır. Bu nedenle aylık gelirinize uygun ödeme planları hazırlamak için başvuru öncesi kredi hesaplama araçlarını kullanarak kredi tutarı ve taksit sayısını belirleyin.
 3. Bankaların tekliflerini inceleyin. Faiz oranı ve sigorta masrafları gibi kalemleri iyi hesaplayarak daha az kredi maliyeti üstlenebilirsiniz.
 4. Dijital bankacılık kanallarını kullanın. Müşterisi olduğunuz bankanın mobil/internet bankacılığı kanalları aracılığı ile daha hızlı sürede kredi onayı alabilirsiniz.
Ercan Sarıkaya - Author

Ercan Sarıkaya

Melek Yatırımcı - Finans Uzmanı - Eğitmen

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024